Self Catering Accomodation VS Hotel Accomodation – What is the best option??

The all time dilemma. All inclusive vs self-catering. Self-catering has become a popular choice for many individuals. Moreover, there has been an increase in the self-catering options available in many countries of the world. Travelers are spoilt for choice when choosing since villas, penthouses, luxury farmhouses, townhouses and modern apartments are available.

Get a self-catering villa accommodation at luxuryvillasmalta.com depending on your style, budget, and needs. Here are five advantages of self-catering villa accommodation. Click here for accomodation rentals, to check prices and availability.

Economical

Getting a self-catering villa accommodation is cheaper especially when directly engaging the owner. You’ll be spared from paying commission to brokers who add to your cost. Also, you’re able to stick to a budget by choosing what to buy in terms of food and holiday treats.  Moreover, it gets better for a group since contribution to the expenses is shared.

Generally, properties available for self-catering are cheaper when compared to hotels. The prices of hotels are greatly affected by the season and services.

Freedom to eat what you prefer

When in a self-catering villa accommodation, the eating options are unlimited. The accommodation spaces come with fully-equipped cooking areas and kitchens. What’s more, the cooking equipment, crockery, and cutlery are at your disposal.

It gives you the opportunity to cook your own meals. Moreover, it enhances the interaction with the locals by getting supplies and trying out the delicacies. Don’t feel like cooking? You’re free to eat out at local restaurants. There’s the ability to change up the routine to make the experience more exciting.

The best part? You not only choose what to eat but also the time to have your meals and snacks without worrying. This helps to control spending and overindulging.

Adequate space

Villa accommodation provides adequate space when compared to a hotel room. You are able to get a place with many rooms depending on the number of people. In most cases, you are provided with a living room, bathroom, a number of bedrooms, a balcony and outdoor space.

The large space gives room to carry out different activities without affecting other people. You’ll also get the rooms furnished with quality furniture creating a homely feeling.

Choice of living area and arrangement

Another great thing about a self-catering villa accommodation is the choice of location and living arrangement. You can choose a villa in any location be it near the sea, beach or countryside.

Consequently, you determine the sleeping arrangements by adding any additional beds and necessities. You also limit the reception hours and plan your schedule without much difficulty.

Enjoy peace and quiet

The villa accommodation is usually your home away from home. It gives freedom away from disruptions and noise that is common in hotels that are mainly full of different people. When the self-catering, you spend the holiday with close family and friends engaging in fun activities. You can easily get away for some quiet time to catch up on some work or relax.

The above are just some of the advantages of self-catering villa accommodation. Get a self-accommodation during your holiday and enjoy the benefits.

Do you want to spruce up the overall look and feel of your villa? Do you want to make the different rooms look way more vibrant? Then, you need to list some really good home improvement projects that will help you do just that. One of the best home improvements projects that you can do that will help you achieve exactly that would be installing LED lights. This is because LED lighting provides brighter lights, which also looks way more vibrant and lively than the light from regular light bulbs.

LED lighting is becoming more and more popular today among a lot of homeowners not only because they look really cool but also because they offer a high amount of energy efficiency. Through that, you can save a lot of money in the long run by having them installed on your home or villa. This is because they will consume less energy than regular light bulbs. In addition to that, LED lights are also made and designed to last much longer. They may be quite expensive upfront but you can be assured that they will help you save a ton of money in the long run.

Check out some of the best types of LED lights you can choose from at greenenergyguys.net.

You finally decided to use LED bulbs in your home and are trying to convince a couple of your relatives to do the same. Of course, one question you will all ask is how much are you going to save? While you will not get an exact end amount percentage or figures, you can certainly know how much you will save and what you will be getting back from these sonicaled.com bulbs by the end of each year.

Buying that new box of the bulb could be expensive at first, but it could save you as much as $240 each year in addition to paying for itself in five months. The light emitting diodes used to make these bulbs make them ten times more efficient in converting electricity to light than the traditional bulbs made of filaments. This can be explained by the wattage difference between the two bulb types. Therefore replace the 60watts filament bulb with a more efficient 6-watt bulb and save yourself the electric bills.

A huge disadvantage and a reason why most people still prefer the traditional bulbs in the cost of buying the bulbs. For instance, a 100-watt incandescent bulb will cost you about $0.75 and will last for 1000 hours.  To run, this bulb will cost you about 1 cent. A 23-watt incandescent watt will cost around $3, it will run for 8000 hours and will have an hourly running cost of 0.23 cents. A 14 watt LED bulb, on the other hand, will cost $6 and will last for about 25,000 hours. It’s hourly running costs will only be 0.14 cents.  One thing this information tells you is that LED bulbs will cost up to eight times more than ordinary incandescent bulbs, but they will last 25 times longer. In the long run, the running costs are lower thus saving you a lot of money.

Using these figures, you will have spent only about $8 on bulbs and just $50 on electricity when using LED bulbs. With traditional bulbs, you will spend $300 on electricity bills and $18.75. CFL bulbs may make the burden seemingly lighter because you will spend $9 on the bulbs and $75 on electricity bills.

Of course, when you really think about it, saving $300 in 25 years is not such a huge amount of money, however. Consider that the average home will have about three bedrooms with ten lights, and table lamps. Considering the lights are the traditional 60-watt bulbs and the lights are one for about 10 hours each day, them this consumption would be 600 watts. Your electricity bill is calculated by the number of kilowatts a device uses every hour. In this case, 0.6kWh is consumed each hour. The typical price is 12.2p per kWh, so the ten lights will cost about 7.3p to run every hour. This is the same as $8.2 each week, $345 each year and that is not counting the table lamps.

If all the lights are replaced with 6W LED lights, the cost would be one-tenth of that. Therefore you get 73p each day which will translate to about $35 each year. The savings would be $310 every year.
Embed from Getty Images
How much did you pay for these bulbs? 6-watt bulbs will cost $8.99 which means all ten bulbs cost you $89.90. This is an amount that you will have replaced in the first five months and your net savings that year would be $150. Bulbs are supposed to last at least 6,000 hours which means you will have them for at least 18 months or longer saving you a lot of money in the long run.

Hello ladies and gentleman,

Did you ever think about constructing your own shed, updating your bathroom tile or painting your whole house? You are probably one of those persons that think its not for you or that you can make better use of your times doing what you know best

Well, its very true. BUT there’s always an exception to the rules right?

Let’s say you earn $20 an hour, that’s $800 a week. Now let’s say that you hire someone to paint your whole house and they charge you $3000 for the job.  You will need about $500 worth of paint for 1 coat, for a 3 bedroom, 2 bathroom house. And you can easily paint your whole house in a week, believe me.

So that comes up to $1300, a savings of $1700.  Start thinking about what you can buy with those $1700 or how you can spend them on a holiday with your family? Now that you understand the value of DIY ( I am not talking about very technical jobs like plumbing and electricity… you need certification for that) but rather home improvement jobs you can do yourself.

I remember the first DIY project I did with my father in Sicily, was on this villa scopelloholidayvillas.com, it’s now sold to a property development group.

Contact me for a few quick tips if you ever get stuck on ideas. I have been doing this for the past 10 years and helped families save hundreds of thousands. God bless you all.